Instytut Automatyki
Politechniki Łódzkiej
Łódź, 22-24 listopada 2023
kosene @ info.p.lodz.pl


Po Konferencji   SENE 2001

W dniach 14 - 16 listopada 2001 r. w Łodzi w Arturówku odbyła się V Krajowa Konferencja Naukowa SENE nt. "Sterowanie w Energoelektronice i Napędzie Elektrycznym", SENE 2001.

Korzenie konferencji "Sterowanie w Energoelektronice i Napędzie Elektrycznym" sięgają lat 80-tych kiedy to w listopadzie 1983 r. odbyło się I Krajowe Seminarium pt. "Wybrane zagadnienia optymalizacji zautomatyzowanych układów napędu elektrycznego" w Sulejowie zorganizowane przez Instytut Automatyki Politechniki Łódzkiej. Na seminarium tym wygłoszono 18 artykułów. Seminaria "sulejowskie" miały zasięg ograniczony do ośrodków uczestniczących w określonym programie resortowym. Pozwoliły one jednak na nawiązanie bliższej współpracy między tymi ośrodkami a następnie na zintegrowanie całego krajowego środowiska energoelektroników i napędowców w ramach konferencji SENE. Integracja ta zaowocowała nie tylko więzami przyjaźni pracowników z różnych ośrodków ale również wprowadzeniem przedstawicieli środowiska do różnych gremiów wybieralnych, gdzie mają szansę prezentować problemy i osiągnięcia energoelektroników i napędowców na szerszym forum.

Organizatorem V Krajowej Konferencji Naukowej SENE 2001 był Instytut Automatyki Politechniki Łódzkiej we współpracy z Oddziałem Łódzkim Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej oraz z Sekcją Energoelektroniki i Napędu Elektrycznego Komitetu Elektrotechniki PAN. W konferencji wzięło udział około 140 uczestników ze wszystkich ośrodków naukowych w kraju zajmujących się energoelektroniką i napędem elektrycznym. Komitet Naukowy Konferencji SENE zakwalifikował do wygłoszenia i opublikowania 108 artykułów i komunikatów. Prezentacje ich i dyskusje odbywały się równolegle w trzech salach. Referaty wydane zostały w dwóch tomach materiałów konferencyjnych (714 stron, formatu B5).


Konferencja odzwierciedliła aktualny stan napędu elektrycznego i energoelektroniki krajowej i światowej. Merytorycznego podsumowania konferencji dokonał prof. dr hab. Włodzimierz Koczara, który stwierdził między innymi:

"Na przestrzeni lat widać, że tradycyjna oś Gdańsk-Warszawa-Kraków, od których to ośrodków rozpoczęło się uprawianie energoeletroniki nie jest już dominująca. Powstało wiele nowych, silnych ośrodków i proces ten trwa w dalszym ciągu. Dużą rolę odgrywa tu właśnie konferencja SENE gdyż umożliwia prezentację i konfrontację własnego dorobku z dorobkiem innych ośrodków ...

Wysoki poziom artykułów stanowi wzorzec dla młodszych uczestników konferencji, a ich tematyka wskazuje drogę, którą się poruszamy: od tematów ściśle napędowych które dominowały w przeszłości, po energoeletroniczne dzisiaj, aż do - stanowiących coraz większy udział - tematów związanych ze sterowaniem. Świadomość tego co robią inni pozwala unikać zajmowania się tematyką "historyczną" ...

Powinniśmy podziękować ośrodkowi łódzkiemu, który - bez żadnej pomocy z naszej strony, całkowicie samodzielnie, dźwiga ciężar organizacji, przygotowań i obsługi konferencji, w tym przede wszystkim podziękować panu profesorowi Zbigniewowi Nowackiemu."


Tradycyjnym akcentem konferencji było wręczenie nagród i wyróżnień za najlepsze referaty opracowane i wygłoszone przez młodych pracowników naukowych (asystentów).

Nagrodę pierwszego stopnia otrzymał:

  1. Konrad Urbański

    z Instytutu Elektrotechniki Przemysłowej Politechniki Poznańskiej za referat pt: "Napęd bezczujnikowy z silnikiem synchronicznym o magnesach trwałych".

Dwie równorzędne nagrody drugiego stopnia otrzymali:

  1. Piotr Chudzik

    z Instytutu Automatyki Politechniki Łódzkiej za referat pt: "Estymacja strumienia wirnika silnika indukcyjnego oparta na pomiarach w czasie trwania pojedynczego stanu kluczy falownika".

  2. Emil Ernest oraz Rafał Sztylka

    z Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej Politechniki Warszawskiej ze referat pt: "Monitoring i sterowanie układu napędowego z wykorzystaniem sieci komputerowej Intranet/Internet".

Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymali:

  1. Michał Jeleń oraz Jarosław Michalak

    z Instytutu Elektrotechniki Teoretycznej i Przemysłowej Politechniki Śląskiej za referat pt: " Poprawa właściwości napędu z silnikiem asynchronicznym klatkowym w dyskretnej realizacji metody DTC".

  2. Marcin Pawlak

    z Instytutu Maszyn, Napędów i Pomiarów Elektrycznych Politechniki Wrocławskiej za referat pt: "Odtwarzanie prędkości silnika indukcyjnego za pomocą nowego estymatora neuronowego".

  3. Tomasz Sobieraj

    z Instytutu Automatyki Politechniki Łódzkiej ze referat pt: "Określanie początkowej pozycji wirnika w silnikach bezszczotkowych z magnesami trwałymi".

Strona zaktualizowana: 3.04.2022